Aby otrzymać w banku kredyt należy przejść przez szereg mniej lub bardziej skomplikowanych procedur. Przede wszystkim zanim udamy się do banku, należy zapoznać się dokładnie z ofertą różnych banków i wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj kredytu, jego kwotę, koszt całkowity, formę zabezpieczenia, długość okresu spłaty, rodzaj rat itp. Można również zasięgnąć rady doradcy finansowego.
Następnie, w wybranym banku, należy złożyć wniosek o przyznanie kredytu hipotecznego (obowiązkowo trzeba przedstawić dowód potwierdzający naszą tożsamość) i przystąpić do gromadzenia wymaganej przy udzieleniu kredytu odpowiedniej dokumentacji.
Na ogół wymagane są dwa rodzaje dokumentów: dotyczące osób przystępujących do kredytu (zaświadczenie o ich dochodach, czasem zgody współmałżonka na zaciągnięcie kredytu), oraz celu kredytowania i zabezpieczenia kredytu (najczęściej dotyczy to nabywanej nieruchomości).
Kompletność dokumentacji w praktyce skraca czas podjęcia przez bank decyzji kredytowej. Brak pewnych dokumentów może doprowadzić do wydłużenia czasu między zapadnięciem decyzji kredytowej i podpisaniem umowy, a także terminem wypłaty kredytu.
Gdy bank pozytywnie rozpatrzy nasz wniosek kredytowy (często zasięga informacji dotyczącej historii kredytowej wnioskodawcy), dostaniemy do podpisania umowę. Należy dokładnie zapoznać się z treścią umowy, najlepiej nie przed samym jej podpisaniem. Szczególną uwagę należy zwrócić, czy umowa nie zawiera żadnych nie akceptowanych warunków. W razie jakichkolwiek niejasności należy je wyjaśnić.
Podpisanie umowy nie jest jeszcze równoważne z wypłatą kredytu. Każda ze stron, zarówno kredytobiorca, jak bank mogą od niej odstąpić bez podania przyczyn i, co niezwykle istotne, bez konsekwencji pieniężnych i prawnych. Uruchomienie kredytu jest możliwe dopiero wtedy, gdy kredytobiorca spełni określone w umowie warunki zależne przede wszystkim od rodzaju przyznawanego kredytu.
Zwykle bank wypłaca kredyt w ciągu pięciu dni od spełnienia tych warunków.
Na naszym rynku finansowym mamy szeroki wybór banków, które proponują różnego rodzaju, mniej lub bardziej atrakcyjne kredyty. Przede wszystkim należy pamiętać, że żaden bank nie pożyczy nam pieniędzy bez pewności, że będziemy w stanie spłacić mu nasze zobowiązania.
Poszukując najlepszego kredytu, warto skorzystać z porównywarek kredytów dostępnych w Internecie. Jeśli nie chcemy sami kalkulować i porównywać, możemy skorzystać z usług instytucji pośredniczących w sprzedaży produktów bankowych, są to tzw. pośrednicy kredytowi i doradcy finansowi. Korzystanie z ich usług ma swoje wady i zalety.
Niewątpliwym plusem jest duża oszczędność czasu. W poszukiwaniu odpowiedniego kredytu nie trzeba odwiedzając kilku banków, wystarczy udać się do jednego doradcy. Często banki traktują takie instytucje jako dodatkowy kanał dystrybucyjny. Dlatego niektóre swoje produkty w sieci pośredników mogą oferować na lepszych warunkach. Klient nie płaci dodatkowo za taki kredyt, gdyż firma pośrednicząca pobiera część prowizji za udzielenie kredytu, która należy się bankowi.
Fachowcy pracujący w takich instytucjach służą profesjonalną radą i pomocą w wyborze odpowiedniego banku. Niestety może okazać się, że doradcy finansowi dążą do zawierania umów z konkretnym bankiem, gdyż oferuje im on wyższe wynagrodzenie za sprzedaż ich produktów, które nie zawsze są korzystne dla klienta. Najlepszym rozwiązaniem jest skonfrontowanie oferty pośrednika z ofertami bezpośrednio dostępnymi w banku. Dobrym posunięciem jest również złożenie wniosku o przyznanie kredytu w przynajmniej dwóch bankach, dzięki czemu zwiększają się nasze możliwości negocjacyjne.
W przypadku kredytów gotówkowych, oprócz banków i pośredników kredytowych, można się o nią ubiegać także w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych oraz w firmach pożyczkowych. Przed wyborem instytucji, warto jest się dobrze zastanowić i wybrać dla nas optymalne rozwiązanie.