Podatek dla osób fizycznych 2022 - co warto o nim wiedzieć?

Podatek dla osób fizycznych 2022 - co warto o nim wiedzieć?

W 2021 roku zostały uchwalone przepisy, które mają niemały wpływ na wysokość płaconego przez osoby fizyczne podatku dochodowego. Zmiany dotyczą między innymi kwoty wolnej od podatku, wysokości progu podatkowego czy sposobu wyliczania zaliczek na podatek dochodowy. Co warto wiedzieć o podatku dochodowym od osób fizycznych w 2022 roku?

Kto opodatkowuje dochody według skali podatkowej?

Skala podatkowa dotyczy przede wszystkim osób, które uzyskują dochody rozliczane przez płatników. W praktyce są one zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych bądź innego rodzaju kontraktów wynikających z Kodeksu Pracy bądź Kodeksu Cywilnego. Skalę, jako sposób opodatkowania dochodów, mogą wybrać też osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą. Przewiduje ona dwa progi podatkowe – w pierwszym progu podatek płacony jest według niższej stawki, w drugim zaś według znacznie wyższej. Skala podatkowa daje możliwość wspólnego rozliczania się z małżonkiem, a także korzystania z wielu różnego rodzaju ulg podatkowych.

Kwota wolna od podatku

Najbardziej rewolucyjną zmianą, na jaką czekało wielu podatników, jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do poziomu europejskiego. Obecnie wynosi ona 30 000 zł. Osoby, które osiągają dochody mieszczące się w tej sumie, w ogóle nie zapłacą podatku dochodowego. W związku z podniesieniem kwoty wolnej od podatku, zmienia się również kwota zmniejszająca podatek, która służy do wyliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. Obecnie kwota zmniejszająca podatek wynosi 5100 w skali roku. Podatnicy, którzy uzyskują dochody na podstawie umowy o pracę, powinni złożyć u swojego pracodawcy deklarację PIT-2, dzięki której będzie on mógł korzystać z kwoty wolnej podczas wyliczania wynagrodzenia

Progi podatkowe w skali 2022
Progi podatkowe w skali 2022

Progi podatkowe w skali

W 2022 roku zmianie ulega również próg podatkowy – zgodnie z ideą skali podatkowej, osoby osiągające dochody płacą podatek według dwóch, różnych stawek, w zależności od łącznej ich sumy. Do 2021 roku podatnicy, których dochody przekroczyły 85 528 zł, wpadali w drugi próg podatkowy. W 2022 roku podniesiono próg podatkowy do 120 000 zł. Podatnicy, którzy przekroczą drugi próg, będą zobowiązani zapłacić podatek według stawki 32% i 15 300 zł (wysokość podatku liczona według stawki 17%, w pierwszym progu podatkowym). Ci zaś, których dochody będą mieściły się w pierwszym progu podatkowym, zapłacą podatek według stawki 17%. Mają oni również prawo skorzystać z kwoty zmniejszającej podatek, która wynosi – zgodnie z powyższym – 5100 zł w skali roku. 

Jak zmiany w przepisach wpłyną na wysokość podatku?

Podatnicy, a także księgowi oraz specjaliści do spraw wyliczania wynagrodzeń, najczęściej zainteresowani są tym, w jaki sposób zmiany podatkowe wpływają na wysokość płaconego podatku. W 2022 roku mamy do czynienia z rewolucyjnymi wręcz zmianami, które na pierwszy rzut oka wydają się być bardzo korzystne dla podatnika. W praktyce jednak okazuje się, że straciliśmy prawo do odliczania od podatku części składki zdrowotnej – dotyczy to zarówno pracowników, jak i przedsiębiorców. Co ważne, przepisy dotyczące skali podatkowej mogą jeszcze ulegać zmianom, jak zapowiadają rządzący. W związku z tym każdy, kto potrzebuje porady prawnika specjalizującego się między innymi w prawie podatkowym, powinien zapoznać się z ofertą dostępną na stronie internetowej https://kancelaria-walterowicz.pl/. Warto przy tym pamiętać, że przepisy w obecnym brzmieniu obowiązują od 1 stycznia 2022 roku – ustawodawca nie przewidział w tym przypadku zbyt wiele czasu na dostosowanie się do zmian.