Rodzaje kredytów firmowych

Kredyt firmowy. Na który się zdecydować?

Przedsiębiorcy rozważający zaciągnięcie kredytu firmowego mają do dyspozycji kilka możliwości. To, która z nich będzie realnie dostępna, zależy jednak od przeznaczenia środków. W przypadku chęci poprawy płynności finansowej najlepiej sięgnąć po kredyt obrotowy, jeśli celem finansowania ma być inwestycja, dobrym rozwiązaniem może być kredyt inwestycyjny. Gdy firma zamierza kupić nieruchomość, może sięgnąć po kredyt hipoteczny, a gdy zamierza powiększyć flotę pojazdów, warto rozważyć kredyt samochodowy. Jakie jeszcze rodzaje kredytów firmowych są dostępne dla przedsiębiorców w Polsce i na który z nich najlepiej się zdecydować?

Rodzaje kredytów firmowych

Jak wspomnieliśmy już na wstępie, przedsiębiorcy prowadzących zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i spółki prawa handlowego mają kilka rodzajów kredytów firmowych do wyboru. Banki wychodząc naprzeciw potrzebom biznesu, przygotowały szereg rozwiązań, które umożliwią finansowanie bieżących potrzeb przedsiębiorstwa, a także pozwolą na sfinansowanie inwestycji. Do najczęściej dostępnych kredytów firmowych w Polsce zaliczyć możemy:

W tym miejscu trzeba jednak zaznaczyć, że wybór rodzaju kredytu firmowego nie zależy wyłącznie od samego przedsiębiorcy. To, który z nich będzie dostępny, uzależnione jest bowiem przede wszystkim od przeznaczenia, a więc celu, który ma zostać objęty finansowaniem.

Jaki kredyt dla firmy wybrać? Ekspert kredytowy Poznań.

Zasadniczo tylko jeden z kredytów firmowych może zostać wykorzystany na dowolny cel, a jest nim kredyt obrotowy w rachunku bieżącym, o czym poniżej.

Kredyt obrotowy dla firm

Kredyty obrotowe dla firm możemy podzielić na dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest kredyt obrotowy w rachunku bieżącym, drugim zaś kredyt obrotowy w rachunku kredytowym. Oba mogą zostać przeznaczone na utrzymanie płynności, zapłatę faktur, uregulowanie należności administracyjnych, etc., jednak w przypadku kredytu obrotowego w rachunku kredytowym, cel wskazać trzeba już we wniosku kredytowym. Jeśli bank udzieli kredytu obrotowego w rachunku kredytowym, przedsiębiorca będzie musiał wykorzystać środki zgodnie z umową, a więc przeznaczyć je jedynie wskazane cele. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku kredytu obrotowego w rachunku kredytowym, gdzie nie ma konieczności określania celu finansowania. Środki można przeznaczyć na dowolne potrzeby przedsiębiorstwa.

Uzyskanie kredytu oborowego jest stosunkowo proste i często nie wymaga przedstawiania nawet dokumentów finansowych firmy. Banki są w stanie podjąć decyzję kredytową na podstawie obrotów na rachunku, jednak wiele zależy od polityki kredytowej banku.

Kredyt inwestycyjny

Inną formą finansowania działalności gospodarczej, po którą często sięgają przedsiębiorcy z różnych branż, jest kredyt inwestycyjny. Ten rodzaj kredytu bankowego dla firm cechuje jednak to, że już samo jego przyznanie zależne jest od celu finansowania. Aby móc otrzymać kredyt inwestycyjny niezbędne będzie przedłożenie dokumentów finansowych firmy, a nierzadko także przygotowanie biznesplanu dotyczącego danego przedsięwzięcia. Kredyty inwestycyjne mogą zostać udzielone na całą gamę różnych inwestycji, jednak decyzja kredytowa zapada na podstawie zdolności kredytowej, możliwości finansowych przedsiębiorstwa, a także tego, czy bank uzna daną inwestycję za bezpieczną.

Kredyt hipoteczny dla firmy

Kredyty hipoteczne większości z osób kojarzą się jedynie z osobami fizycznymi, które sięgają po nie w celu sfinansowania zakupu mieszkania, domu czy działki budowlanej. Kredyty hipoteczne są jednak przeznaczone także dla przedsiębiorców, którzy dzięki nim mogą dokonać zakupu nieruchomości komercyjnych. Kredyt hipoteczny dla firmy można bowiem przeznaczyć m.in. na zakup lokalu użytkowego, biura / biurowca, powierzchni handlowej, magazynu, działki budowlanej i wielu innych nieruchomości. Ostateczna decyzja zawsze należy do banku.

Poszukujesz kredytu hipotecznego na zakup mieszkania lub domu? A może jesteś zainteresowany kredytem hipotecznym dla firmy? Bez względu na to, jakiego kredytu poszukujesz, warto uprzednio porównać oferty w wielu bankach, w czym bezpłatnie pomoże niezależny ekspert kredytowy Poznań.

Kredyt samochodowy dla firmy

Kredyty samochodowe dla firm to kolejne rozwiązanie adresowane do przedsiębiorców z różnych branż. Nie ma znaczenia, czy chodzi o pojazdy osobowe, dostawcze, motocykle, skutery czy ciężarówki bądź autobusy. Większość banków w Polsce jest w stanie udzielić kredytu samochodowego na różne pojazdy, a wszystko zależy wyłącznie od polityki kredytowej banku. Kredyt samochodowy dla firm działa analogicznie do kredytów udzielanych konsumentom.

Kredyt konsolidacyjny dla firmy

Kredyty konsolidacyjne dla firm są skutecznym rozwiązaniem dla tych przedsiębiorców, którzy posiadają kilka aktywnych kredytów w różnych bankach i chcą je połączyć w jedno zobowiązanie. Dzięki konsolidacji istnieje możliwość obniżenia kosztów kredytu, a także zyskanie dodatkowej zdolności kredytowej. Kredyt konsolidacyjny dla firmy nie różni się niczym od tego, z jakim mamy do czynienia w przypadku osób fizycznych.

Kredyt pomostowy

Kredyt pomostowy to dość specyficzny rodzaj kredytu firmowego, ponieważ otrzymać może go przedsiębiorca, który uzyskał dotację (np. unijną) na realizację jakiegoś projektu, ale wypłata środków uzależniona jest właśnie od ukończenia tego projektu. Taka sytuacja powoduje, że bez zewnętrznego finansowania zakończenie projektu może być niemożliwe. Z pomocą przychodzi kredyt pomostowy, który pozwoli na ukończenie projektu, a następnie zostanie “spłacony” z pieniędzy pozyskanych w ramach dotacji.

Zdjęcia: