Czyli konto bankowe, płacenie rachunków, pożyczanie pieniędzy, przechowywanie oszczędności — ogarnij to w 5 minut
Prowadzenie finansów osobistych dla wielu osób jest zagadnieniem skomplikowanym, trudnym i zagmatwanym. Prowadzą oni je najczęściej nieco po omacku i bez planu czy konsekwencji. Skutecznie i efektywne prowadzenie finansów osobistych jest jednak bardzo ważne i daje szereg korzyści. W tym tekście podpowiadamy, jakie są to korzyści, dlaczego warto skutecznie prowadzić finanse osobiste oraz podpowiadamy jak to robić. Prowadzenie ich nie jest trudne, a wystarczy jedynie chwila, aby poznać całe zagadnienie oraz świadomie, bezpiecznie i efektywnie a co najważniejsze prosto prowadzić nasze finansowe osobiste.
Sprawdź także: Czy recepta online jest widoczna dla pracodawcy tak jak L4?
Uporządkowane finanse osobiste są niezwykle ważne. Dzięki nim możemy prowadzić spokojne oraz niezależne życie. Uporządkowane finanse to wykorzystywanie ich potencjału. Często osoby z nawet z najmniejszymi dochodami, ale z porządkiem w finansach żyją bardziej komfortowo oraz mogą spełniać dużo więcej swoich celów i marzeń. Posiadanie finansów osobistych pod kontrolą to też komfort psychiczny. Jeśli wiemy jakimi środkami dysponujemy oraz że są one bezpieczne nasz poziom życia psychicznego, będzie dużo wyższy aniżeli przy wielu niewiadomych, obaw czy niedomówień. Finanse osobiste wpływają w bardzo duży sposób na nasze życie i mogą nawet zdecydować o tym czy ukończymy studia lub czy będziemy żyli zgodnie z naszymi marzeniami. Porządek w finansach jest równie ważny co wysokość przychodów.
Sprawdź również: https://kredytypoznan.com/kupilismy-laptopa-poleasingowego-oraz-komputer-pc-i-monitor/
Pierwszym elementem prowadzenia naszych finansów osobistych jest rachunek bankowy. Konto w baku jest dziś obowiązkowym elementem niezbędnym do życia. Dobrym ruchem jest otwarcie dwóch kont bankowych w dużych i renomowanych instytucjach bankowych. Dzięki temu w razie awarii czy niedostępności banku będziemy mieli dostęp do drugiej części środków. Dobrym pomysłem jest zatem przechowywanie środków na dwóch kontach. Zdecydowanie warto wyrobić również do nich karty debetowe, dzięki którym będziemy wypłacali środki szybciej bez konieczności wizyty w banku. Na kontach warto założyć również limity transakcji np. dzienne lub miesięczne, aby w przypadku skradzenia karty debetowej nie stracić wszystkich środków. Same konta o ile nie potrzebujemy rozszerzonych funkcjonalności, powinny być darmowe, gdyż nawet drobne opłaty płacone przez wiele lat za rachunek bankowy dają duże straty. Nasze oszczędności na koncie bankowym są chronione do sumy 100 000 tys. Euro, a gwarantem jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dwa konta bankowe to prawie milion złotych w pełni bezpieczny od upadku banku. Wybierając globalne i największe marki na rynku, będziemy mieli dostęp do wielu placówek czy szerszej oferty finansowej aniżeli w SKOKach czy bankach spółdzielczych.
Gdy wiemy już jak przechowywać środki, warto również prowadzić budżet domowy. Jest to zestawienie przychodów i wydatków na dany miesiąc, które planujemy świadomie przed rozpoczęciem danego miesiąca. Planowanie takie pozwoli dowiedzieć się jakimi środkami będziemy dysponowali w danym miesiącu oraz na jakie wydatki będziemy mogli sobie pozwolić i jakie opłaty będziemy musieli zapłacić. Prowadzenie budżetu domowego jest banalnie proste. Do tego celu wystarczy kartka podzielona dwie części — przychodów i rozchodów. Następne wystarczy ustalać wydatki od tych najważniejszych do mniej ważnych i świadomie przeznaczać pewne środki na dane cele. Wykonanie planu będzie dużo łatwiejsze i bezpieczniejsze aniżeli wydawanie pieniędzy na bieżąco.
Finanse osobiste to też płacenie rachunków. Zdecydowanie warto dbać o ten element, gdyż nieterminowo płacone zobowiązania mogą przysporzyć nam wielu problemów np. karne odsetki, kary finansowe czy nawet wypowiadanie umów i wpisanie na listę dłużników. Najlepszym pomysłem jest opłacenie wszystkich rachunków razem pierwszego dnia miesiąca, aby nie zapomnieć o żadnym z rachunków i mieć uregulowaną całą sytuację na bieżący miesiąc. Rachunki warto płacić też internetowo, gdyż nie będziemy ponosili opłat za wpłaty i nie będziemy tracili cennego czasu na osobiste udanie do punktów obsługi. Jeśli mamy taką możliwość, warto wcześniej zakańczać umowy i regulować końcówki zobowiązań, aby pozbywać się ich i mieć ich jak najmniejszą ich ilość do obsługi.
Finanse osobiste to też pożyczenie pieniędzy. Bardzo często nie dysponujemy takimi kwotami, aby móc pokrywać z nich wszystkie wydatki od razu. W takim momencie pożyczamy pieniądze z różnych źródeł. Niektóre z nich są mniej lub bardziej korzystne. Najlepszym pomysłem jest pożyczanie środków od rodziny i znajomych o ile istnieje taka możliwość, gdyż pożyczamy pieniądze od zaufanych osób i nie płacimy oprocentowania. Jeśli chcemy być niezależni, najlepszymi rozwiązaniami będą — limit w koncie bankowym oraz karta kredytowa. Ich oprocentowanie wynosi jedynie 10% RRSO od wykorzystanych środków a pieniądze pożyczamy od banku. Jest to na pewno lepsze rozwiązanie niż kredyt gotówkowy. W tym wypadku możemy też często skorzystać z okresu bezodsetkowego gdzie nie zapłacimy za wykorzystanie środki jeśli zwrócimy je np. do tygodnia czy dwóch miesięcy. Te produkty bankowe są jasne, przejrzyste i transparentne. Jeśli możemy, zdecydowanie warto unikać prywatnych firm pozabankowych, które przeważnie mają wysokie i niekorzystne oprocentowanie.
Elementem, o którym należy pamiętać, prowadząc swoje finanse osobiste, jest poduszka finansowa. Jest to suma pieniędzy przeznaczona na nieprzewidziane wydatki czy kryzysowe sytuacje. Kwotę taką powinna posiadać każda osoba, niezależnie od tego ile zarabia i w jakim jest położeniu. Kwota ta znacznie zwiększa bezpieczeństwo życiowe danej osoby i jej komfort psychiczny. Specjaliści określają, że poduszka finansowa optymalnie powinna móc pokryć nasze wydatki związane z życiem przez pół roku bez uzyskiwania dochodów. Suma takiej rezerwy będzie zatem indywidualna i inna dla każdej osoby. Warto zatem przy każdej wypłacie uwzględniać ją i okładać na rezerwę drobne sumy. Analogicznie im większa poduszka finansowa, tym większe nasze bezpieczeństwo. Środki warto również podzielić na kilka części i przechowywać je oddzielnie np. w domu i na kontach bankowych, aby w razie kradzieży czy awarii banku nie tracić dostępu do większości pieniędzy.