Każda osoba posiadająca kilka zobowiązań bankowych wie, jak ciężko jest spłacać wiele różnych zobowiązań. Po pierwsze terminy – ich pilnowanie bywa kłopotliwe, po drugie kwota, która w przypadku wielu kredytów może zacząć być przytłaczająca. Odpowiedzią na ten stan rzeczy będzie konsolidacja. Czym jest konsolidacja kredytów? Jak działa? Czy warto konsolidować kredyty bankowe? Które kredyty można konsolidować? Na pytania odpowiada ekspert kredytowy Poznań.
Posiadając kredyt samochodowy, kilka kredytów gotówkowych, kartę kredytową, limity odnawialne czy też inne zobowiązania bankowe, pamiętanie o terminach spłaty każdego z nich może być sporym wyzwaniem. Większość z nas posiada przecież także inne zobowiązania – pozabankowe – co jeszcze bardziej utrudnia nam pilnowanie domowego budżetu. Co prawda można ustawić automatyczne płatności na rachunku bankowym, jednak nie zawsze będzie to możliwe, np. z uwagi na nieregularne dochody.
Czasem też pieniądze są nam pilnie potrzebne, co uniemożliwia dokonanie automatycznej spłaty kredytu. Kilka kredytów to zwykle także wyższe koszty. Każdy z nich jest bowiem inaczej oprocentowany, bank pobiera inną marżą, inną prowizję, niektóre wymagają także kosztownych ubezpieczeń. To wszystko powoduje, że posiadanie wielu kredytów w różnych bankach może być po prostu nieopłacalne.
Sprawdź jak zaoszczędzić na sprzęcie komputerowym w firmie
W ostatnim czasie Narodowy Bank Polski rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych, co spowodowało, że raty wszystkich kredytów opartych o zmienną stopę procentową dosłownie poszybowały. Działania NBP pod przewodnictwem Adama Glapińskiego zwiększyły koszty kredytobiorców nierzadko nawet o kilkadziesiąt procent. Ten stan rzeczy bardzo negatywnie odbija się na domowych budżetach, co powinno skłaniać nas do szukania oszczędności. Sposobem na to może być konsolidacja. Na czym polega i czym jest konsolidacja kredytów bankowych? Odpowiedź poniżej.
Starając się maksymalnie uprościć odpowiedź na to pytanie, konsolidacja kredytów to połączenie wielu (minimum dwóch) zobowiązań zaciągniętych zwykle na różnych warunkach i w różnych instytucjach finansowych. Jak pisaliśmy wcześniej, zaciągane przez nas zobowiązania konsumpcyjne, samochodowe, ratalne czy inne, mogą powodować pewne niedogodności, a bardzo często negatywnie odbijają się także na naszym budżecie.
Wiele kredytów zaciąganych pod wpływem chwili, jak np. kredyty ratalne czy pożyczki gotówkowe są zwyczajnie drogie. Dzięki konsolidacji kredytów możemy ustalić nowe oprocentowanie, niższą marżę i prowizję i co ważne, zyskać sporą przestrzeń finansową.
Konsolidacja kredytów odbywa się poprzez zaciągnięcie jednego dużego zobowiązania (łączącego sumę wszystkich innych zobowiązań) w nowym banku, który zaoferuje lepsze warunki finansowe. Bank udzielając nam kredytu konsolidacyjnego, spłaci zadłużenie w innych bankach, a nam zostanie do spłaty tylko jedna miesięczne rata.
WAŻNE! Aby konsolidacja kredytów miała sens, niezbędne jest znalezienie oferty, która będzie atrakcyjniejsza niż te, które właśnie spłacamy. W doborze odpowiedniego kredytu konsolidacyjnego całkowicie bezpłatnie pomoże niezależny ekspert kredytowy Poznań.
Dzięki połączeniu kredytów w jeden, a dokładniej spłacie starych zobowiązań wcześniej poprzez wzięcie nowego kredytu konsolidacyjnego, zyskujemy przede wszystkim jedną ratę kredytu, niższe oprocentowanie oraz ogólnie mniejsze koszty kredytu, dłuższy okres spłaty. Jeśli chodzi o ten ostatni element, musimy podkreślić, że mowa tutaj o sytuacji, w której decydujemy się na wydłużenie okresu kredytowania, co pozwoli na zmniejszenie miesięcznej raty.
Ogromną zaletą konsolidacji z jednoczesnym wydłużeniem okresu spłaty jest także to, że zyskamy dzięki temu dodatkową zdolność kredytową. Banki wyliczają ją bowiem na podstawie stosunku dochodów do kosztów, a kilka kredytów to niewątpliwie większy koszt.
Wadą konsolidacji kredytów może być to, że mamy do spłaty tylko jedną, ale większą ratę kredytu. Może to mieć znaczenie dla osób, które zarabiają nieregularnie i łatwiej im spłacać kilka drobnych rat, niż jedną większą. To jednak sytuacja marginalna.
Inną wadą konsolidacji jest to, że zyskanie dodatkowej przestrzeni na nowe zobowiązania może spowodować nadmierne zadłużanie się. Wiele osób chcąc zmniejszyć swoje zobowiązania, biorąc kredyt konsolidacyjny, dobiera dodatkową gotówkę. Jeśli jej nie potrzebujemy, nie róbmy tego.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, aby konsolidacja kredytów miała sens, niezbędne jest wybranie takiej oferty, która realnie pozwoli na oszczędności. Ofert banków jest naprawdę wiele, jednak znalezienie najlepszej, wymaga sporo czasu, a także porównania – to skomplikowane. Trzeba wyliczyć wszelkie koszty nowego kredytu, porównać z tymi zobowiązaniami, które posiadamy, sprawdzić wysokość prowizji za wcześniejszą spłatę, etc. Tego typu czynności nie należą do najłatwiejszych, co może spowodować, że tylko stracimy pieniądze.
Doświadczony ekspert kredytowy z Poznania posiada w swojej ofercie wiele kredytów konsolidacyjnych różnych banków i po krótkiej rozmowie telefonicznej przedstawi najkorzystniejsze rozwiązanie szyte na miarę naszych potrzeb i możliwości.
Zdjęcia: Aleksandr Davidov Photos via Canva.