Co to jest zdolność kredytowa?

Co to jest zdolność kredytowa?

Co to jest zdolność kredytowa? Jest to zdolność podmiotu gospodarczego – osoby, firmy – do spłaty kredytu czy też pożyczki wraz z odsetkami, w określonym terminie między kredytodawcą, zazwyczaj są to banki, a kredytobiorcą. Każdy bank przed zawarciem umowy kredytowej, bada zdolność kredytową polegającą m.in. na sprawdzeniu terminowości rozliczeń z dostawcami i odbiorcami. Zdolność kredytowa jest podstawą, która decyduje o możliwości zaciągnięcia kredytu.

Co to jest zdolność kredytowa?
Co to jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa jest o tyle ważna, że definiuje ona naszą możliwość zaciągnięcia kredytu, a brak odpowiedniej zdolności kredytowej spowoduje, że nie będziemy klientem wiarygodnym dla banku, a tym samym wielce prawdopodobnym jest, że nie otrzymamy kredytu. Jeżeli zdolność kredytowa jest wysoka, nie będziemy mieli problemu z zaciągnięciem kredytu, ponieważ będzie to informacją dla banku, że nasze zarobki są znacznie większe od rat kredytowych, a to pozwala sądzić, że z ich spłatami nie będziemy mieć kłopotu. Czyli jeżeli nasze comiesięczne wynagrodzenie wystarcza w zupełności na pokrycie kosztów życia i spłatę zobowiązań jakimi są raty kredytowe, to bank odbiera nas jako klienta, któremu bezpiecznie można pożyczyć pieniądze.

Jeśli nawet nie planujemy teraz zaciągnięcia kredytu, ale nie wykluczamy takiej możliwości w przyszłości, możemy poprawić własną zdolność kredytową. Najlepszym sposobem będzie oczywiście zmiana pracy na bardziej dochodową, ale to tylko jeden z czynników zwiększających naszą wiarygodność w oczach banku. Innymi dobrymi pomysłami będą: założenie konta w banku, w którym chcemy zaciągnąć kredyt, bo w ten sposób bank może nas poznać – posiada bowiem wgląd do informacji jak np. wysokość miesięcznych przychodów w tym wynagrodzenia jak i dodatkowych przychodów. Nawet jeśli stać nas na zakup np. telewizora, możemy go kupić na kredyt 0% – splata kilku rat to kolejny argument w negocjacjach z bankiem. Warto postarać się o umowę o pracę na czas nieokreślony – nie zawsze bank za najważniejsze uznaje wysokość dochodów ale często ważniejsza jest ich stabilność. Należy też ograniczyć posiadanie kart kredytowych – w oczach banku są one dodatkowym obciążeniem, dlatego należy ograniczyć je do minimum, a posiadane spłacać regularnie.

Kredyt mogą mieć przyznany jedynie Ci, którzy maja zdolność kredytową. Zdolność tą możesz obliczyć w banku wraz z doradcami, lub możesz zrobić to sam, nie ruszając się z domu – dostępny na wielu portalach internetowych kalkulator kredytowy to narzędzie, które pozwoli Ci obliczyć Twoją zdolność kredytową.

Co oznacza zdolność kredytowa?
Co oznacza zdolność kredytowa?

Co oznacza zdolność kredytowa? Oznacza zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami – zgodnie z terminem określonym w umowie. Zdolność ta jest podstawowym czynnikiem, który wpływa na możliwość zaciągnięcia kredytu.

Na zdolność kredytową wpływa przede wszystkim wysokość Twoich zarobków (Twoje dochody określają maksymalną kwotę raty kredytu, którą można miesięcznie zwracać do banku – czynnik najważniejszy!), wiek i stan cywilny klienta, historia wcześniejszych umów kredytowych i współpracy z bankiem.

Jeśli masz wysoką zdolność kredytową, zaciągnięcie kredytu nie będzie stanowiło żadnego problemu – banki przewidują, że bez kłopotów będziesz spłacał swój kredyt. Jeśli jednak Twoja zdolność kredytowa jest niska, będziesz musiał wykazać się znacznie większym zaangażowaniem i udowodnieniem, że jesteś w stanie spłacać planowany kredyt. Jeśli Twoje wynagrodzenie jest niskie banki obawiają się że możesz nie spłacić zaciągniętego kredytu. W takiej sytuacji musisz powołać żyrantów, którzy zamiast Ciebie przedstawią zdolność do uregulowania kredytu.