Kredyt bez wkładu własnego Poznań. Czy banki przyjmują już wnioski o preferencyjne kredyty hipoteczne? Na czym polega program “Mieszkanie bez wkładu własnego”, wprowadzony w ramach Polskiego Ładu? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt bez wpłaty własnej? Czy opłaca się brać kredyt bez wkładu własnego w Poznaniu? O tym w dzisiejszym wpisie na blogu ekspertów kredytowych z Poznania.
Polski Ład wprowadzony przez partię rządzącą jest programem społeczno-gospodarczym, który kilka miesięcy temu ogłosiła Zjednoczona Prawica. Przyjęta, a następnie podpisana przez prezydenta Ustawa zakłada m.in. wyższą kwotę wolną o podatku, brak opodatkowania dochodów emerytów, którzy zrezygnują z otrzymywania świadczeń na rzecz dalszej pracy, możliwość budowy domu do 70 metrów kwadratowych wyłącznie na zgłoszenie, czy właśnie przedmiotowe mieszkanie bez wkładu własnego.
W przypadku ostatniego wsparcie państwa polegać ma na tym, że spełniające warunki osoby, nieposiadające oszczędności na wymagany wkład własny przy kredytach hipotecznych, otrzymają od spółki Skarbu Państwa gwarancję tego wkładu. Dzięki temu banki komercyjne będą mogły udzielić finansowania 100 procent wartości nieruchomości. Kredytobiorca będzie musiał spłacić całość w ratach.
Kredyt bez wkładu własnego nie oznacza zatem, że rząd dopłaci wysokość wpłaty własnej, a “jedynie” poręczy, że osoba zaciągająca zobowiązanie, spłaci je w pełnej wysokości.
WAŻNE! Gwarancja udzielana przez spółkę Skarbu Państwa, którą będzie Bank Gospodarstwa Krajowego, udzielana jest na minimum 15 lat i dotyczy maksimum 20 procent wartości nieruchomości, jednak nie więcej, niż 100 tysięcy złotych. Oznacza to, że górną granicą kredytu hipotecznego z gwarancją BGK będzie pół miliona złotych.
Rozważając zaciągnięcie kredytu bez wkładu własnego na zakup nieruchomości w Poznaniu, Warszawie, Krakowie czy każdym innym mieście Polski, musimy wiedzieć, że jest on przeznaczony wyłącznie dla pewnej grupy osób. Aby otrzymać kredyt hipoteczny z gwarancją BGK, należy spełnić warunki określone w ustawie o Polskim Ładzie.
Jednym z nich jest wiek kredytobiorcy, który musi mieścić się w przedziale 20-40 lat. Mieszkania bez wkładu własnego są bowiem przeznaczone jedynie dla “młodych” osób.
Kolejnym niezwykle istotnym warunkiem, jaki należy spełnić, aby otrzymać kredyt bez wkładu własnego w Poznaniu, bądź innym mieście Wielkopolski, jest brak posiadania praw do innej nieruchomości mieszkalnej. Oznacza to, że jeśli posiadamy już jedno mieszkanie lub dom, kredyt hipoteczny z gwarancją Skarbu Państwa nie będzie dla nas dostępny.
UWAGA! Kredyt bez wkładu własnego dostępny jest wyłącznie dla małżeństw posiadających minimum jedno dziecko lub osób samotnie wychowujących dzieci. Jeśli poszukujesz kredytu mieszkaniowego w Poznaniu, ale nie spełniasz warunków zawartych w Polskim Ładzie, koniecznie skontaktuj się z ekspertem kredytowym z najbliższej okolicy, który bezpłatnie porówna oferty banków i wspólnie dobierzecie najlepsze finansowanie.
Jeśli spełniamy podstawowe warunki wymienione powyżej, kredyt bez wkładu własnego przeznaczyć możemy wyłącznie na zakup mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego, bądź budowę domu. Kredyt hipoteczny z gwarancją BGK nie będzie dostępny w przypadku chęci zakupu już gotowego do zamieszkania domu. Nie można go przeznaczyć także na zakup samej działki budowlanej (chyba że od razu w planach jest budowa domu). W przypadku, gdy planowaliśmy zakup domu w Poznaniu lub jego okolicach, warto skontaktować się z niezależnym ekspertem kredytowym, który dobierze najlepszy kredyt hipoteczny na zakup takiej nieruchomości.
Wnioski o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego składać będzie można w bankach komercyjnych, które podpiszą stosowne umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Procedura wyglądać ma bardzo podobnie do tej, z którą mamy do czynienia w przypadku standardowego kredytu hipotecznego. Różnicą jest jednak to, że zamiast dokonywać wpłaty własnej, z wnioskiem o kredyt, złożymy także wniosek o gwarancję BGK.
Piszemy w czasie przyszłym, ponieważ w ustawie o Polskim Ładzie, a konkretniej w sekcji poświęconej mieszkaniu bez wkładu własnego, znalazł się zapis, mówiący o tzw. okresie przejściowym. Wynosi on 6 miesięcy i jest to czas, w którym BGK musi dopełnić wszelkich formalności, a także zawrzeć umowy z bankami udzielającymi kredytów hipotecznych. Oznacza to, że pierwsze oferty kredytów bez wkładu własnego w Poznaniu czy innym mieście Wielkopolski pojawią się nie wcześniej, niż na przełomie maja i czerwca 2022 roku.
Aktualnie nie wiadomo także, które banki zdecydują się na obsługę kredytów hipotecznych z gwarancją wkładu własnego, jednak możemy podejrzewać, że będą to największe instytucje w kraju.
Jeśli spełniamy podstawowe warunki “mieszkania bez wkładu własnego” i chcemy, jako jedni z pierwszych móc skorzystać z rządowego programu, warto już dziś skontaktować się z doświadczonym ekspertem kredytowym, który współpracując z wieloma bankami w kraju, ma dostęp do ofert kredytowych, jako jeden z pierwszych.
Chcesz wiedzieć więcej o kredycie hipotecznym na zakup mieszkania w Poznaniu? Szukasz kredytu na budowę lub zakup domu w Wielkopolsce? Napisz do nas.
Zdjęcie główne: karp85 via Canva. Zdjęcie w treści: Terroa via Canva.